Невже всі ці Toyota Prius, Honda Civic, Lexus RX та інші не ламаються? Враховуючи пробіги таксистів, які уподобали економічні Prius, важко повірити. За словами фахівців, японці робили гібриди на совість, нерідко продавали моделі нижче за собівартість — просто щоб закріпитися на ринку і довести конкурентам міць своїх передових ідей. Тому ресурс перших машин з некласичними ДВС можна назвати дуже високим. Проте є кілька типових хвороб, про які слід знати як власникам гібридів, так і потенційним покупцям.

До нас приїжджають найчастіше перед покупкою, щоб перевірити стан високовольтної батареї. Як це робиться? Наприклад, у Toyota Prius вона складається із 14 окремих пар. Ми перевіряємо вольтаж у реальному часі через ОБД за допомогою офіційного програмного забезпечення. Різниця між напругою елементів не повинна перевищувати допустиму дельту. Тестуємо ВВБ під навантаженням дивимось розряд. Така процедура дуже важлива перед покупкою. Якщо різниця висока означає, батарея вимагає перевірки на стенді і можливо ремонту. А коштує вона понад 50 тисяч гривень. Є послуги, які змінюють кілька елементів на угад, без перевірки ємності кожного окремо. Однак практика показує, що власники часто приїжджають до нас незабаром із тією ж бідою — помилка щодо батареї.

Перед покупкою потенційних покупців цікавить, чи машина була бита, фарбована. Це ключове питання перед придбанням авто, але для моделей з ДВЗ та електродвигуном він актуальний подвійно. Гібрид спроектований таким чином, що удар у передню ліву частину може стати фатальним. Там встановлений інвертор, блок запобіжників підкапотного простору, PDM. А після удару в задню частину гібрид може розсипатися як картковий будиночок. По-перше, там розташований вентилятор охолодження IMA, його поломка призведе до перегріву батареї та її пошкодження. По-друге, за порушенням герметичності слідує потрапляння води, а там — корозія і пробій (витік струму) у високовольтній ізоляції.

У результаті гібрид, який не має стартера, а його роль виконує мотор-генератор, що працює від батареї, просто перестане заводитися і їхати. Крім того, може спрацювати система безпеки: при витоку струму (наприклад, через перегрівання дротів) двигун неможливо запустити. Якщо дроти не ізольовані, напруга може піти на кузов, а це може призвести до ураження струмом (ми говоримо про цифру порядку 300 вольт постійного струму). Звичайно, інженери передбачили цей момент: у разі виникнення небезпеки авто просто знеструмлюється. Одна з клієнток поїхала до Польщі і, побоюючись, що її авто затихне через витік струму, після появи симптомів помилок не глушила машину, працювала навіть уночі. Коли повернулася, довелося робити дорогий ремонт, міняти усю батарею.

Одне з найчастіших звернень на СТО — з приводу печі, яка перестає дмухати гарячим повітрям. Проблема криється в недостатньому рівні рідини, що охолоджує. Варто долити і все приходить у норму.

Ще одне часте звернення автовласників — скарги на показання на дисплеї. Система Prius працює наступним чином: якщо заряд батареї менше 30%, запускається ДВС і виконує роль генератора заряджаючи батарею. Коли заряд становить понад 50%, класичний двигун перестає працювати і колеса крутить електричну систему. «Клієнтам не подобається, коли, судячи з рисок на екрані, електродвигун запустився на 30%, а заглух на 60, але це не поломка, звертати увагу на такі речі не варто».
Ще нерідко скаржаться на витрати: завод обіцяє для Prius споживання 5 літрів на сотню. У цій моделі електромотор працює під час руху на швидкості до 40 км/год. В інших (наприклад Honda Civic) він включається, якщо потрібна додаткова потужність. На мою думку, виробники злукавили: за фактом витрата становить близько 6 літрів

Загалом гібриди можна назвати дуже надійними автомобілями, які не потребують частих ремонтів. Виробники вклали в них більший ресурс, ніж моделі з класичним ДВС. Пояснення просте: компанії хотіли закріпитися на новому ринку, намагалися не вдарити обличчям у бруд. Тому після двох років гарантійної експлуатації гібриди не почнуть розвалюватися без допомоги ззовні.
Гарантія на гібриди – окрема тема. Дилер надавав її до 8 років. «Незважаючи на надійність, економність, екологічність, довгий ресурс, моделі перестали бути популярними, їх масово почали випускати в 2009—2012 роках, вони були цікавими. Зараз же великий попит на електромобілі